✉️ V Opletkách 235, Kolín IV   ☎️ 602 676 360, 604 933 209  Po-Pá 8.00-20.00 So-Ne 14.00-20.00

Fototypy

Přehled a charakteristika jednotlivých fototypů a TEST.


 

Nejrozšířenější fototypy

Fototyp 1

Charakteristika:

Kůže: bílá
Pihy: velmi mnoho
Vlasy: rezavě blond
Oči: modré, světle šedé/zelené
Reakce na slunce: úpal - vždy, těžký, bolestivý
Opálení: žádné, jen zarudnutí, kůže se loupe
Vlastní ochrana na slunci: 5 až 10 minut


 

Fototyp 2

Charakteristika:


Kůže: světle béžová,
Pihy: několik
Vlasy: blond až hnědé
Oči: modré, zelené, šedé
Reakce na slunce: úpal - často, těžký, bolestivý
Opálení: málo, jen zarudnutí, kůže se loupe
Vlastní ochrana na slunci: 10 až 20 minut


 

Fototyp 3

Charakteristika:


Kůže: béžová, světle hnědá
Pihy: málo
Vlasy: tmavě plavé, hnědé
Oči: zelené, hnědé
Reakce na slunce: úpal - zřídka, mírný
Opálení: průměrné
Vlastní ochrana na slunci: 20 až 30 minut


 

Fototyp 4

Charakteristika:


Kůže: světle hnědá
Pihy: žádné
Vlasy: tmavě hnědé
Oči: tmavé
Reakce na slunce: úpal - takřka nikdy
Opálení: rychlé a hluboké
Vlastní ochrana na slunci: 40 minut

 


 

Charakteristika jednotlivých fototypů

FOTOTYP I

Pro lidi tohoto typu pleti je opalování většinou problémem, spíše by se neměli opalovat vůbec. Pokud je jejich fototyp na rozhraní I a II, mohou si v soláriu alespoň částečně vytvořit přirozenou ochranu pokožky před spálením. Je třeba postupovat velmi opatrně a používat pouze speciálních šetrných solárií (100 wattová technologie) a minimálních dávek. I když nedosáhnou odstínu jako ostatní fototypy, také se jich týkají další kožní změny detailně popsané v odstavci Princip opalování.

FOTOTYP II

Lidé tohoto typu pleti mají pokožku citlivou, ale pokud k opalování přistupují zodpovědně, mohou i v soláriu dosáhnout žádaného bronzového vzhledu pleti. První opalovací dávka by neměla přesáhnout 10 minut na solárním stroji nižšího výkonu a dále by měla následovat 48 hodinová pauza. Dalších několik opalování v délce opět 10 minut a poté lze dávky pomalu zvyšovat, dle jednotlivých reakcí a doporučení personálu solária. V podstatě pro citlivou pokožku platí menší počáteční opalovací dávky (10 - 15 min.) na výkonově slabších strojích (100 W), turbosolárium využívat spíš vyjímečně, k účelovému zesílení odstínu.Mezi jednotlivými návštěvami je vhodné dodržovat několikadenní přestávky (2 až 3 krát týdně) a rovněž se doporučuje používání solární kosmetiky pro citlivou pleť.

FOTOTYP III

Lidé tohoto typu pleti nemají obyčejně s opalováním problémy. Pokud nepřekročí opalovací limit, jejich pokožka zpravidla ani nezčervená, naopak postupně zhnědne. První opalovací dávka by vąak měla i u tohoto typu pleti být minimální, navíc pomalejší opalování je i trvanlivější. Za dva dny (nutné pro regeneraci pokožky) je možné opět tuto dávku zopakovat a následující návštěvy se doporučují 2 až 3 do týdne. Je vhodné je provádět ještě na výkonově slabších strojích (popřípadě na silnějších se zkráceným opalovacím časem) a po zhnědnutí pokožky lze přikročit k turbosoláriím. Nezapomínejte používat kvalitní solární kosmetiku pro dosažení maximálního zabarvení pokožky.

FOTOTYP IV

Lidé tohoto typu pleti se opalují okamžitě dohněda. První opalovací dávka může být u nich 15 minut na výkonově slabším (100 W), či nižší na turbosoláriu, následuje doporučená 48 hodinová pauza na regeneraci pokožky a opakování dávky. Poté lze návštěvy opakovat ideálně 2 až 3 krát do týdne a jednotlivé časy, popřípadě výkony strojů zvyšovat. Ze solární kosmetiky lze použít prakticky veškerý sortiment, včetně tzv. prokrvujících výrobků (tingle), které využívají reakce pokožky na obsažené látky.